Forum

Nawigacja po forum
aby założyć posty i tematy.

Jak zrobić sterowanie oświetleniem z pilota na istniejącej instalacji?

Remontujemy z mężem dom od ponad 2 miesięcy. Mamy już starą instalację elektryczną i nie chcemy nic zmieniać. Czy w pewien magiczny sposób można zrobić oświetlenie sterowane pilotem? Nie całym oczywiście, ale np. w salonie. Tak, żeby nie wstawać przy oglądaniu filmu czy nie wstawać i gasić światła po położeniu do łóżka 🙂 Czy może trzeba kuć instalację i robić nowe puszki a w nich inteligentne oświetlenie? Naczytałam się różnych i teraz sama się pogubiłam.

Są różne systemy oświetlenia do istniejących instalacji. Niestety cenowo nie wychodzi za dobrze, ale wszystko się da.

Najprostszym rozwiązaniem będą włączniki na pilota. Czyli zamiast tych właczników, która masz obecnie, dodajesz nowe. Działają tradycyjnie czyli na dotyk, ale sterowanie na odległośc pilotem też wchodzi w grę. Nie jest to to samo co smartfonem bo musisz mieć w odpowiedni zasięg by złapał pilot.

Koszty takich włączników to około 100 zł szt.

Z informacji od znajomego, który wykonuje instalacje dowiedziałem się, że często się psują 🙁 Warto zachować paragon w razie problemów.

Hej. Są też włączniki (moduły), które instaluje się w puszkach istniejących. Zwróć jednak uwagę na ich wielkość bo niektóre musza być głębsze niż zwykłe.

Cześć wszystkim. Za 80 zł znajdziesz nawet potrójne włączniki światła z pilotem. Czyli jak masz kilka świateł w pomieszczeniu to spokojnie możesz go podpiąć i będzie ok. Wkładasz go normalnie do puszki jak inne włączniki. Są ładne i designerskie.

Co mogę polecić to dokupienie drugiego pilota. Te lubią się gubić. Oczywiście zostanie możliwość sterowania dotykowo. Problem gdy w domu nagle masz 10 pilotów. Zaraz pomieszasz i pogubisz.

Polecicie te lampy nad stół do salonu?

Jako do sterowania tylko jedną lampa czy żyrandolem to ok.

Ktoś się orientuje czy tego typu włączniki nadają się do wszystkich typów żarówek? LED i tradycyjna na tym poleci czy będą problemy? I jak z świeceniem lampy po wyłączeniu? W końcu na włączniku cały czas jest prąd a jak to ledy, mała ilośc prądu i świeci pomimo tego ze włącznik wyłączony.

Zajrzyj w link bo są specjalne adaptery do usuwania takich problemów ze świeceniem albo mryganiem. Każdy włącznik/ obwód elektryczny musi mieć własny. Dostajesz go w komplecie i po problemie.

Instalacji to przerabiać nie musisz całej, ale w razie co puszki podkuć będzie trzeba by było miejsce na dedykowane rozwiązania.

Może być też jak doradzają wyżej – włącznik na pilota i rozwiązanie gotowe. Jeśli nie żal wydać 100 zł za włącznik to masz inteligenty dom 😛

Co do psucia się właczników to nie chodzi o pilota, a panele dotykowe. Kiedyś padały często i jedynym rozwiązaniem była wymiana na nowy. I tak raz do roku 100 zł za włącznik hehe. Ale to było 3 lata temu. Teraz te włączniki sa lepsze. Nie bierz pierwszych lepszych chińczyków tylko zainwestuj w coś konkretnego i sprawdzonego. Poczytaj opinie.

To mi w zupełnosci wystarczy. Takie wlaczniki beda super bo juz nie chce meczyc robotnikow.

A znacie sprawdzone firmy na takie wlaczniki?