Forum

Nawigacja po forum
aby założyć posty i tematy.

Organizacja oświetlenia w szklarni i wskazówki dotyczące wyboru lamp

W dzisiejszych czasach wielu ogrodników, którzy lubią jeść produkty ze swoich szklarni, myśli o budowie własnego obiektu. Ludzie zawsze lubili owoce i warzywa dojrzewające wcześniej, dlatego przywozili te rosnące na południowych krańcach świata.

Po przygotowaniu samej szklarni, stworzeniu półek, przygotowaniu systemu podlewania i ogrzewania upraw, musisz pomyśleć o oświetleniu. Doświetlanie roślin w szklarni pozwoli im dojrzewać szybciej i rosnąć obficie. Latem jest wystarczająco dużo światła słonecznego i rośliny dobrze rosną. Gdy światło słoneczne staje się słabsze, ważne jest prawidłowe zorganizowanie oświetlenia w szklarni.

Znaczenie światła dla roślin

W wielu regionach naszego kraju wystarczająca ilość światła dla kultury jest uzyskiwana tylko latem, więc po prostu nie można obejść się bez dodatkowego oświetlenia. Lampy LED do szklarni są zatem nieodzowne. Jeśli rośliny nie będą miały wystarczającej ilości światła dziennego, a sztuczne oświetlenie szklarni będzie niskiej jakości, zaczną więdnąć, a w przyszłości obumrą.

Wzrost roślin odbywa się zgodnie z prawami fotosyntezy, ponieważ jest to podstawa ich odżywiania. Tylko przy udziale światła w roślinie powstają substancje organiczne.

Hodowla roślin pod sztucznym światłem jest zatem koniecznością w rejonach, gdzie słońce świeci krótko.

Niewystarczające zużycie światła słonecznego może prowadzić do defektów w procesie wzrostu.

 • Niedoświetlona roślina zmienia kształt i powoli rośnie;
  roślina nie kwitnie, co oznacza, że zbiory również nie będą obfite; sadzonki i łodygi wydłużają się nienaturalnie; występuje żółknięcie dolnych liści.
  Żółknięcie dolnych liści może szczególnie wskazywać na niewystarczające oświetlenie
  Tak więc, aby uzyskać dobre zbiory, musisz odpowiednio dostosować czas trwania i intensywność oświetlenia. Zimą w szklarniach konieczne jest zastosowanie dodatkowego oświetlenia. Oświetlenie szklarni lampami LED wymaga wystarczającej ilości sztucznego światła. Zrobisz to np. wybierając kinkiety lumigo, gdzie mają oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne.

Według intensywności i czasu trwania promieniowania potrzebnego do nich rośliny są podzielone na następujące typy:

 • Rośliny krótkiego dnia. Kwitną jesienią lub zimą, gdy dzień jest krótszy niż noc, a sztuczne oświetlenie jest używane w pomieszczeniach. Skrócenie godzin dziennych powoduje, że rośliny kwitną. Ciemność jest im potrzebna tylko w sezonie wegetacyjnym, a następnie mogą bezpiecznie rosnąć i przynosić plony w długim dniu.
 • Rośliny długiego dnia. Rośliny te będą mogły kwitnąć, jeśli światło dzienne przekroczy 13 godzin. Przy krótkim dniu owoce tych roślin są słabo uformowane lub w ogóle się nie tworzą.
 • Rośliny, na które długość dnia nie ma wpływu. Kwitną przy dowolnym czasie oświetlenia, z wyjątkiem bardzo krótkiego. W przypadku zbyt krótkiego czasu trwania oświetlenia kultura stopniowo zanika.

Jakie oświetlenie powinno być w szklarni?

Nie można stosować oświetlenia tylko w jednym kolorze. Stosowanie promieni podczerwonych lub ultrafioletowych przez długi czas może negatywnie wpłynąć na plon. Metodą eksperymentalną należy określić najbardziej odpowiednią odległość od źródła światła do liści.

Przestrzegaj standardów oświetlenia. Po zapoznaniu się ze specjalistyczną literaturą dowiedz się, jakie optymalne oświetlenie jest niezbędne dla każdej odmiany upraw.

Rodzaje lamp do szklarni

Instalując lampy, staraj się nie blokować promieni słonecznych, w przeciwnym razie istnieje możliwość pozbawienia rośliny naturalnego źródła światła. Z tego samego powodu powłoka szklarni musi być okresowo myta, jeśli jest to na przykład szkło lub folia.

Materiał opraw jest bardzo ważny. Lepiej, jeśli jest wykonany z metalu, który nie jest podatny na korozję, a sama konstrukcja musi być chroniona przed wilgocią.

Wybierając lampy do szklarni i szklarni, zwróć uwagę na następujące cechy:

 • Producent. Wybierz produkty sprawdzonego producenta. Zazwyczaj ich produkty są zgodne ze standardami, czasami możliwy jest serwis gwarancyjny.
 • Moc. Ta wartość pokazuje ilość energii zużywanej na godzinę.
 • Ilość emitowanej energii. Znając tę wartość, możesz dokładnie obliczyć wymaganą liczbę lamp do szklarni.
 • Spektrum światła. Lepiej jest wybrać diody LED metodą testowania, w zależności od rośliny uprawianej w szklarni.

Jeśli szklarnia jest wykonana z poliwęglanu, bardzo niepożądane jest stosowanie lampy z oświetleniem żarowym. Żarówki emitują czerwony zakres światła, który nie jest odpowiedni dla roślin.

W ich promieniach nie ma koloru niebieskiego i dominują promienie podczerwone, pomarańczowe i czerwone. Ich światło może uszkodzić liście. Zaczynają się wtedy deformować, a łodygi stają się cienkie, roślina nie rośnie.

Oprawy fluorescencyjne zużywają niewiele energii, więc korzystanie z nich jest opłacalne. Ich inna nazwa to energooszczędne lampy do szklarni, często służą do uprawy sadzonek.

Jeśli wolisz tego rodzaju lampy, zwróć uwagę na światło, które emitują. Zimne białe światło jest często stosowane i jest opcją budżetową. Wskazane jest, aby używać go jako tła, a nie do punktowego oświetlenia kierunkowego.

Ciepłe białe światło jest bardziej cenione, ale koszt takich żarówek jest wyższy. Światło zawiera pewną ilość czerwonych promieni potrzebnych roślinie. Lampy są często używane przez ludzi uprawiających kwiaty.

Łącząc zimne i ciepłe światło w jednym urządzeniu, możesz uzyskać doskonały wynik. Rezultatem połączenia będzie oszczędność i wystarczająca ilość promieni przydatnych dla kultury.